Ashland's School Supply Lists

The list of supplies below are for parents to purchase and keep at home the first quarter to help with instruction during distance-learning. 

We will be providing additional items from school as well to help you at home. We will send out more information on this soon. 

Prices are based on the typical back to school shopping in the fall. We try not to suggest name brands as well that may be more expensive. PWCS uses a $25 limit to the supplies we suggest to purchase.

If you are going to buy a backpack for school use later in the year, please buy one that students carry, not one with wheels. 

 

Kindergarten

Items

Quantity

Estimated Cost

24 Count Crayons

2

$2.00

Glue Sticks(small)

10

$3.50

Dry Erase Markers

markers

$4

Pencil box

1

$1.00

Playdoh (4 count)

1 package

$1.50

#2 pencils

1 package

$1.50

Pencil sharpener

1

$.50

Scissors

1 student pair

$1

Copy paper

1 ream

$3

Yellow highlighter

2

$1

 Markers, Multiple Colors 10 Pack, Thick or thin
 1  $1

Totals


$21.00

 

 

1st Grade

Items

Quantity

Estimated Cost*

24-count crayons

2

$1.00

#2 Pencils (12-count package)

2

$2.00

Glue sticks

5

$1.00

Marble composition book

3

$3.00

Scissors (student size)

1

$1.00

2-pocket folders(no poly)

5

$2.00

Plastic pencil box (5” x 8”)

2

$2.00

Set of classic color markers

1

$2.00

Pack of White Copy Paper (Ream)

1

$3.00

Black dry erase markers

4

$2.00

Play-Doh

2

$1.00

Total

 

$20.00

 

 

2nd Grade

Items

Quantity

Estimated Cost*

Pencil Box

1

$1.00

#2 Pencils (12 count package –sharpened preferred)

1

$2.00

24-count crayons

1

$1.00

8-count markers

1

$2.00

Black Dry erase markers (fine tip preferred)

4

$4.00

Large“pink”eraser

1

$0.50

Glue sticks

2

$1.00

Scissors

1

$1.00

Marble composition book (wide ruled)

1

$0.50

Single subjectspiral notebook (wide ruled)

1

$1.00

Folder with pockets

1

$0.50

White copy paper

1

$5.00

Total


$19.50

 

 

3rd Grade

Items

Quantity

Estimated Cost*

24-count crayons

1

$1.00

Box of markers

1

$1.00

Pencil box or pencil pouch

1

$1.00

#2 pencils (12-count package)

2

$2.00

Glue sticks

2

$0.50

Scissors

1

$1.00

Binder (2 inch or 3 inch or trapper keeper)

1

$5.00

Black Dry erase markers

4

$4.00

Folder with 3 holes to fit in binder

1

$1.00

Package of dividers

1

$1.50

Package of white copy paper

1

$3.00

Ruler

1

$1.00

Package of wide ruled notebook paper

3

$2.00

Total


$24.00

 

 

4th Grade

Items

Quantity

Estimated Cost

#2 pencils (yellow with erasers on top)

1 dozen (12)

$0.50

wide ruled 3-holed loose-leaf paper

1 package

$0.50

24 count colored pencils

box

$1.00

8 or 12 count washable markers

1 box

$1.00

sturdy, heavy folders (2 pockets, without brads/prongs)

1

$0.50

glue sticks

2

$0.25

plastic pencil box

1

$1.00

Scissors

1

$1.00

composition notebooks

2

$1.00

Highlighters (yellow)

2

1.00

Index Cards (3in x 5in)of 100 count

1 pack

1.00

Totals


$8.75

 

 

5th Grade

Items

Quantity

Estimated Cost

Scissors

1

$1.00

Wide Ruled Notebook Paper

1

$1.00

Sharpened #2 Yellow Pencils

dozen (12)

$1.50

Glue Stick

1

$0.50

Highlighter

1

$0.50

Colored Pencils

1 box

$1.50

Colored Markers

1 box

$3.00

Crayons

1 box

$1.50

Composition Book

4

$4.00

Durable Plastic Folders with Pockets (no brads)

3

$3.00

Pencil Pouch

1

$1.00

The book Crash by Jerry Spinelli

1

$6.50

Totals

 

$25.00